تبلیغات
سرچشمهء احکام

سرچشمهء احکام
ما تابع محضیم...
نویسندگان

آیا خرید و نگهدارى و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه‏هاى تلویزیونى از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانى به دست انسان برسد چه حکمى دارد؟

دستگاه آنتن ماهواره‏اى از این جهت که صرفاً وسیله‏اى براى دریافت برنامه‏ هاى تلویزیونى است که هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حکم آلات مشترک را دارد.
لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جایز است.
ولى چون این وسیله براى کسى که آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه‏هاى حرام را کاملاً فراهم مى‏کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست.
مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى‏کند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود.
لکن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد.


تعمیر و نصب و فروش قطعات و آنتن های ماهواره ای!

اگر از این دستگاه براى امور حرام استفاده شود که غالباً همینطور است و یا شما علم داشته باشید به اینکه کسى که قصد تهیه آنتن ماهواره‏اى را دارد، براى امور حرام از آن استفاده مى‏کند، خرید و فروش و نصب قطعات و راه‏اندازى و تعمیر و فروش قطعات آن جایز نیست.

استفاده از آنتن ماهواره‏اى براى برنامه‏ هاى علمى یا قرآنى

به دلیل این که برنامه‏ هایى که از طریق ماهواره توسط دولتهاى غربى و بیشتر کشورهاى همسایه پخش مى‏شوند، غالباً در بردارنده آموزش افکار گمراه‏کننده و تحریف حقایق و همچنین برنامه‏هاى لهو و فساد هستند و حتّى مشاهده برنامه‏هاى علمى یا قرآن ازطریق آنها موجب وقوع در فساد و ارتکاب حرام مى‏گردد، بنا بر این شرعاً استفاده از آنتن‏هاى مذکور براى دیدن آن برنامه‏ها حرام است.
مگر آنکه برنامه‏هاى مفید علمى یا قرآنى محض باشند و مشاهده آنها مستلزم هیچ فساد یا ابتلا به عمل حرامى نباشد،
البته اگر قانونى باشد باید مراعات شود.

آیت الله خامنه ای/ اجوبه الاستفتائات/ سوالات 1213 - 1217
برچسب ها: ماهواره، آنتن، /انتن های ماهواره ای، فساد، مفسده، رهبری، خامنه ای، فتوا، استفتاء، استفتائات، برنامه، قرآنی، علمی، حرام، جایز، نصب، تعمیر، خرید، فروش،
دنبالک ها: متن کامل استفتائات رهبری،
[ یکشنبه 30 بهمن 1390 ] [ 02:31 بعد از ظهر ] [ مهزیار خاکی ]
نظرات
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

سلام به همه ی کسانی که دنبال فهمیدن حکم دین هستند...من مهزیار، اومدم که یه گام کوچیک در این راستا بر دارم...و احکام رو به صورت تفسیری، البته تفسیر خودم، براتون بگم...در خود احکام تصرف نمی کنم و اونا رو با نقل مستقیم از مراجع عظام بیان میکنم...امیدوارم اگه سوال دارید روتون بشه بپرسید... سعی میکنم نظر خودم رو نگم... یعنی نظر مراجع عظام رو بیام کنم...
این آدرس ایمیل: mahzi70@yahoo.com
اینم شماره تماس: 09166502510 (فقط sms)
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات بهاربیست